Gustav Klimt – Avusturyalı Sembolist Ressam

Gustav Klimt 14 Temmuz 1862′de Baumgarten’de dünyaya geldi.

1876-1882 yılları arasında Viyana Uygulamalı Sanat Okulu’nda okuyan Klimt, mezun olduktan sonra kardeşi Ernst Klimt ve arkadaşı Franz Matsch ile birlikte duvar resimleri yaparak hayatını kazanmaya başladı. Kısa sürede ünü yayılan üçlü, pek çok kilise, müze, tiyatro ve devlet binasının iç süslemelerini yaptı.

1888′de Avusturya imparatoru I. Franz Josef tarafından liyakat madalyasıyla ödüllendirilen Klimt, daha sonraki süsleme çalışmalarında dönemin yöneticileri tarafından karamsar ve pornografrik bulunduğu için oldukça eleştirilmiştir.

Klimt, sanat yaşamı boyunca zamanın akademik sanat anlayışına karşı çıkmış ve bu tavırla çevresindeki birkaç sanatçı arkadaşı ile Viyana Sezession grubunu kurmuştur. Sezessioncular, kendi sergi sarayları ve Ver Sacrum (Kutsal Bahar) adındaki dergileri aracılığıyla, art nouveau anlayışını Viyana’da yaymaya çalışmışlardır. Klimt’in 1902′de Sezession sergi sarayının duvarı için yaptığı Beethoven Frizi, zengin sembolizmi ve zarif süslemeleriyle Klimt’in tarzını en iyi yansıtan eserlerdendir. Klimt, 1905′te bazı Sezession üyeleriyle anlaşamayarak gruptan çekilmiştir.

Gustav Klimt - Öpücük (The Kiss)

Gustav Klimt – Öpücük (The Kiss)

 

1900′dan itibaren, yazlarının çoğunu Salzburg yakınlarındaki Attersee gölünün kıyısında manzara resimleri yaparak geçiren ressam, en meşhur eserlerinden biri olan Öpücük resmini de 1907-1908 arasında burada yapmıştır. Klimt, 1908-1913 yılları arasında Avrupa’nın birçok kentinde sergi ve bienale katılmış, 1911′de Ölüm ve Yaşam adlı eseriyle Roma Dünya Fuarı’nda birincilik ödülü almıştır.

Sanatçı, 1918′de beyin kanaması sonucu hayatını kaybetmiş ve Viyana’daki Hietzing mezarlığına gömülmüştür.

Klimt’e ait beş resim, 2006 yılında açık artırmaya çıkarılmış ve çok yüksek fiyatlarla alıcı bulmuşlardır. Bunlardan Adele Bloch-Bauer I adlı portre, Haziran 2006′da 135 milyon dolara satılarak, dünyanın en pahalı resimlerinden biri olmuştur.

Adele Bloch Bauer

Adele Bloch Bauer

Bir Cevap Yazın